Konya Mavi HES Projesi

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğünün iştirak firması olan SUKİ Enerji Yatırım Sanayi A.Ş. Mavi HES hidroelektrik santralinin türbin ve ekipmanları temini için Marbeyaz ile sözleşme yaptı.
Konya Ovası Projesi’nin (KOP) en önemli ayaklarından biri olan Mavi Hidroelektrik Santrali Projesi hayata geçiriyor. Mavi Tünel çıkışına kurulacak santral, Konya’daki en büyük ve en çevreci hidroelektrik santrali olma özelliği taşıyor.
Mavi Tünel çıkışına kurulacak hidroelektrik santrali ile Avşar, Bozkır ve Bağbaşı barajlarında toplanacak 414 milyon metreküp suyun enerjisi, Konya Ovası’na aktarılması aşamasında Marbeyaz’ın üretip devreye aldığı türbinler ile elektriğe çevrilecektir.
6 yıl içerisinde kendini amorti etmesi hedeflenen santral 25 MWh’lık kurulu güce sahip olacaktır. Mavi Hidroelektrik Santrali’nde yıllık enerji üretimi 68.578 Gwh olarak hesaplanmıştır.
Santralde üretilecek elektrik, 20 bin haneli bir yerleşim yerinin enerji ihtiyacına tekabül etmektedir. Türkiye enerji şebekesine büyük katkıda bulanacak olan santral 2020 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Daha iyi gelecek ve iş için,
Şimdi başlayalım