Marbeyaz

Marbeyaz, 1959 yılında Kocaeli’nin Derince ilçesinde kurulan fabrikada 2008 yılında hidroelektrik santrallere Pelton, Francis, Turgo türbinlerin üretimini yapmak için kurulmuştur. Fabrikamız 17.000 m2 kapalı, 8700 m2 açık olmak üzere toplam 25.700 m2 alana sahiptir.

Marbeyaz’ın kurucu ortakları uzun yıllardır baraj ve hidroelektrik santrallerin yapımı ve işletimi konusunda tecrübeye sahiptirler. Grup bünyesi 9,7 MW ve 7,9 MW’lik HES yatırımı 2011 yılı içerisinde tamamlamış ve şuan işletimde olup elektrik üreten iki adet Hidroelektrik santrali mevcuttur.  7,2 MW gücündeki 2016 yılında tamamlanmış olan Dereiçi HES‘in türbini Marbeyaz tarafından yapılmıştır. Toplam 13 adet HES lisansı belgesine sahiptir.

Marbeyaz  30 kW ile 20 MW arasında yatay veya dikey konumlu olarak Francis, Turgo ve Pelton türbinleri yerli üretici olarak üretmektir. Buna ek olarak 1 MW’a kadar kompakt mini türbin ve içme suyu hatlarına basınç düşürücü vana yerine basınç düşürücü türbinler üretmektedir.

Sektöründe lider olmayı hedefleyen Marbeyaz kaliteli üretiminden taviz vermeden müşteri memnuniyetini kendisine vazife edinerek hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlemektedir. Siz ve sektördeki  tüm firmalarımızla birlikte her daim çözüm ortağı olmaya devam edecektir.

Marbeyaz hidroelekrik türbinleri konusunda 1856 yılında kurulmuş olan ve yüksek teknolojiye sahip olan İngiliz firması Gilkes ile birlikte Türkiye’de %50 ortaklı olan Gilkes Elektromekanik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurmuştur.